Electro-Voice ELX200-15 15" 2-Way Passive Loudspeaker
Product #61394 | SKU F.01U.326.057 | Electro-Voice
Contact us for an ETA what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • RMS capacity: 300 W
  • Max. load: 1200 W
  • 15 "
  • 130 dB
Description
The Electro-Voice ELX200-15 15" 2-Way Passive Loudspeaker is designed to deliver an unprecedented combination of sound quality, portability and durability at its price point. All-new custom components, tested to levels far exceeding the industry norm - make ELX200 a robust workhorse capable of handling real-world abuse and professional applications beyond the capability of competitors’ products in its category.
Key Features:
  • 1200 W (peak), 130 dB peak SPL system that is reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing to 4x typical industry practices.
  • 4 inch DH-1C (1 inch exit) titanium compression driver for extended transparent high-frequency response.
Specifications
Weight Net 41.23lbs (18.7kg)
Depth 15.12" (384mm)
Width 16.65" (423mm)
Height 27.95" (710mm)
Available Color Black
Axial Sensitivity (SPL, 1 W @ 1 m) 95dB
Connector Type Dual NL4
Coverage (Nominal -6 dB) H 90°
Coverage (Nominal -6 dB) V 60°
Crossover Frequency 1.6 kHz
Enclosure Material Polypropylene composite
Family ELX200
Frequency Range (-10 dB) 52 Hz - 19 kHz
Frequency Response (-3 dB) 77 Hz - 16 kkHz
Grille 18 AWG steel with powdercoat
HF Transducer DH-1C 1-inch titanium compression driver
LF Transducer EVS-15M 381 mm (15 in)
Max. SPL/1m (calc) 130dB
Minimum Impedance 7.0Ω
Nominal Impedance
Power Handling (Continuous / Peak) 300W/1200W
Power Rating 1200W
Recommended High-Pass Frequency 42Hz
Shipping Weight 47.18lbs (21.4kg)
Speaker Type Full-Range
Suspension (3) M10 suspension points
Woofer Size 15inch
In The Box
Reviews
0.0 (no ratings yet)
Own or use this product?
Give it a quick rating:
Thanks for your rating!
Share your thoughts with other customers:
Write a review
Details
  • Product: Electro-Voice ELX200-15 15" 2-Way Passive Loudspeaker