Electro-Voice ELX200-18SP 18" Active PA Subwoofer
Product #61379 | SKU F.01U.326.054 | Electro-Voice
Contact us for an ETA what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • Wireless control and monitoring via the new Bluetooth Quick Smart Mobile App.
  • Perfect for mobile use, but also for installations.
  • Great performance in a compact form.
  • QuickSmartDSP.
Description
The Electro-Voice ELX200-18SP 18" Active PA Subwoofer features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall
Specifications
Frequency response (-3 dB) 47 Hz - 105 Hz¹
Frequency range (-10 dB) 40 Hz - 145 Hz¹
Maximum SPL 132 dB²
Power rating 1200 W
LF transducer EVS-18L 457 mm (18 in)
Low-Pass frequency Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Connectors (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Enclosure 15 mm plywood with EVCoat
Grille 18 AWG steel with powdercoat
Color Black
Dimensions (H x W x D) 600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
Net weight 29.0 kg (64 lb)
Shipping weight 33.1 kg (73.0 lb)
Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8 A³
In The Box
Reviews
0.0 (no ratings yet)
Own or use this product?
Give it a quick rating:
Thanks for your rating!
Share your thoughts with other customers:
Write a review
Details
  • Product: Electro-Voice ELX200-18SP 18" Active PA Subwoofer