Lilliput BM150-12G 15.6" 4K Broadcast Monitor
Product #58490 | SKU BM150-12G | Lilliput
In Stock with Supplier Usually ships in 2 - 3 weeks what does this mean?
Email me when stock arrives
Shipping & Availability
Click & Collect Availability
Sydney Out of stock. Pickup in 2 - 3 weeks
Click & Collect
Overview
Supports picture-in-picture function, Supports 6U rackmount, Metal housing
Description
The Lilliput BM150-12G 15.6" 4K Broadcast Monitor is a 15.6" 4K resolution monitor with HDMI and SDI connectivity at 12G connectivity speeds. Designed for the professional video and film industry and is ideally suited for directors and camera operators operating 4K capable equipment.
Features
  • 4K Ultra-HD resolution
  • 12G SDI Input
  • Solid Transmission Distances
  • Image flip mode - View it your way
  • 6U Rackmount frame
  • 4-way split screen display
  • Precision colours with 1000:1 contrast ratio
  • Carry-on suitcase for superior protection
  • Connectivity for all video standards
  • Metal outer housing
  • Programmable Function keys
Specifications
Display
Screen Size 15.6" (39.6 cm)
Screen Type IPS
Resolutions 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9
Brightness 330 cd/m2
Contrast Ratio 1000:1
Viewing Angle (H/V) 176°/ 176°
Input/Output
Input 2 x 12G-SDI
2 x 3G-SDI
1 x HDMI 2.0 (supports 4K 60 Hz)
3 x HDMI 1.4 (supports 4K 30 Hz)
1 x Tally
Output 2 x 12G-SDI
2 x 3G-SDI
Audio 1 x Speaker
1 x Earphone slot
Power Requirements
Current 2.8 A (15 V)
Input Voltage 12 to 24 VDC (XLR)
Battery Plate V-mount/Gold mount
Power Consumption < 34 W
General
Operating Temperature -20 to 60°C
Storage Temperature -30 to 70°C
Dimensions Without Case: 38.9 x 26.7 x 3.8 cm
With Case: 52.4 x 30.5 x 17 cm
Weight Without Case: 3.4 kg
With Case: 12 kg
In The Box
Reviews
0.0 (no ratings yet)
Own or use this product?
Give it a quick rating:
Thanks for your rating!
Share your thoughts with other customers:
Write a review
Details
  • Product: Lilliput BM150-12G 15.6" 4K Broadcast Monitor
  • Manufacturer: Lilliput
  • Model: BM150-12G
  • SKU: BM150-12G
  • RM Product #: 58490
  • Screen Resolution: 3840 x 2160
  • Screen Size: 15.6"