SWIT FM-215HDR 21.5" 12G-SDI HDR Field Monitor
Product #113843 | SKU FM-215HDR | SWIT
Usually ships in 8 - 10 weeks what does this mean?
Email me when stock arrives
Shipping & Availability
Click & Collect Availability
Sydney Out of stock. Pickup in 8 - 10 weeks
Click & Collect
Features
  • 21.5" 1920 × 1080 QLED Panel
  • 1000nits high bright PQ/HLG HDR
  • 12G-SDI 4K in and out
  • 4× 3G-SDI Quadlink 4K input
  • HDMI® 2.0 4K input
Related Products
Description
The SWIT FM-215HDR 21.5" 12G-SDI HDR Field Monitor is a 21.5-inch 4K 12G-SDI input high bright HDR monitor for filmset or live streaming productions, go with flight case, screen protector and could be installed on C-stand for convenience field video productions.
Specifications
Specs
Size 21.5"
Display area 476×268mm
Resolution 1920×1080
Aspect ratio 16:9
Brightness 1000nits
Contrast 1000:1
Color depth 10-bit
Signal process 18-bit
Viewing angle 178°(H) /178°(V)
Input
BNC ×1 12G/6G/3G/HD/SD-SDI input
BNC ×3 3G/HD/SD-SDI input
HDMI® ×1 HDMI® 2.0 input
RS485 ×1 TSL 3.1/4.0 UMD input
RS485 ×1 GPI (Tally) input
RJ45 ×1 1000M Ethernet input for Webserver IP control
Output
BNC ×1 12G/6G/3G/HD/SD-SDI loop output
BNC×1 3G/HD/SD-SDI loop output
RS485 ×1 TSL 3.1/4.0 UMD output
Analog audio 3.5mm headphone and speaker
Video Format
SDI 1 4096×2160p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
3840×2160p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
2048×1080p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
2048×1080i (50 / 59.94 / 60)
1080i (60 / 59.94 / 50)
1080psf (30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
720p (60 / 59.94 / 50)
480i (59.94), 576I (50)
SDI 2/3/4 2048×1080p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
720p (60 / 59.94 / 50)
480i (59.94), 576I (50)
Quad Link 4K (Each channel) 2048×1080p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
HDMI® 4096×2160p (60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 / 24 / 23.98)
General
Input voltage DC 12V-17V, AC 100-240V, 50/60Hz
Power consumption 60W
Working temperature 0°C~+50°C
Working humidity 10%90%
Storage temperature -15°C+60°C
Storage humidity 10%~90%
Dimensions 570×405×260mm (with case)
Net weight (main body) 14kg (with case)
In The Box
  • SWIT 21.5 inch 1000nits 12G-SDI HDR Field Monitor
  • Install Plate x2
  • Screen Protector
  • Flight Case
Reviews
0.0 (no ratings yet)
Own or use this product?
Give it a quick rating:
Thanks for your rating!
Share your thoughts with other customers:
Write a review
Details
  • Product: SWIT FM-215HDR 21.5" 12G-SDI HDR Field Monitor
  • Manufacturer: SWIT
  • Model: FM-215HDR
  • SKU: FM-215HDR
  • RM Product #: 113843
  • Screen Size: 21.5"