Shure CVG18D-BC 45cm Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base
Product #75075 | SKU CVG18D-BC | Shure
This product is no longer available what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • Electret Condenser Mic and Inline Preamp
  • Integrated Desktop Base
  • Cardioid Polar Pattern
  • Resistant to RF & Radio Signals
  • Dual-Section Gooseneck
Description
Key Features:
Electret condenser microphone with inline preamp
Integrated desktop base
Dual-section gooseneck enables ease of positioning and placement
Best-in-class performance, construction, and design
Includes integrated 12' cable with plug-and-play XLR termination that minimises setup time
Specifications
Microphone
Capsule Electret Condenser
Polar Pattern Cardioid
Performance
Frequency Range 70 Hz to 16 kHz
Maximum SPL 120 dB SPL (1 kHz, 1% THD)
Impedance 180 Ohms
Sensitivity -33 dBV/Pa at 1 kHz
22 mV/Pa at 1 kHz
Dynamic Range 93 dB
Signal-to-Noise Ratio 67 dB (at 1 Pa/94 dB SPL)
Equivalent Noise Level 27 dB SPL A-Weighted (Typical)
CMRR 45 dB
Power
Operating Voltage 11 to 52 V
Operating Current Consumption 2.0 mA
Physical
Operating Temperature 0 to 135°F / -18 to 57°C
Operating Humidity 0 to 95%
Storage Temperature -20 to 165°F / -29 to 74°C
In The Box
  • Shure CVG18D-BC 18" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base