Shure SLXD24/B58 Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 58A Capsule (H57: 520-564 MHz)
Product #124556 | SKU SLXD24-BETA58-H57 | Shure
Usually ships in 4 - 6 weeks what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • For Presenters and Performers
  • Beta 58A Dynamic Supercardioid Capsule
  • Handheld Transmitter
  • Digital Predictive Diversity Receiver
  • 1760 Auto-Scan Frequencies
Description
The Shure SLXD24/B58 Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 58A Capsule (H57: 520-564 MHz) offers presenters and performers a wireless handheld microphone system that's dependable, easy to set up, and features crystal-clear, digital sound quality. Built around a rugged, single-channel, half-rack receiver with removable antennas, the system is ideally suited for portable rigs or long-term installations in small- to medium-sized venues, event spaces, conference rooms, houses-of-worship, and education facilities.
This configuration includes the SLXD2 handheld transmitter featuring an interchangeable microphone capsule design and equipped with a Beta 58A dynamic capsule. The mic's supercardioid pickup pattern focuses on speech, helping to reduce feedback on loud stages. The lightweight metal transmitter features a selectable 1/10mW RF power output and a transmission range up to 100m. It provides up to 8 hours of operation on two AA batteries or an SB903 rechargeable battery (available separately).
Wireless Workbench
Key Features:
Handheld Transmitter with Beta 58A Dynamic Supercardioid Capsule
  • The Beta 58A dynamic microphone capsule is designed for close-up vocals, with brightened midrange and bass roll-off to control proximity effect. The capsule features a supercardioid polar pattern that ensures high gain before feedback, maximum isolation from other sound sources, and minimum off-axis tone colouration.
  • The transmitter's interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 87A, SM58, and KSM8.
Transparent Digital Sound, Dependable Performance, and More Mics
Ready to Rackmount, Easy to Use
Optional Rechargeable Battery Management
Enhance the Reliability of Your System
A Variety of Mics and Transmitters
  • The miniature WL93 and subminiature MX150 mics are smaller, easy-to-conceal lavaliers.
  • The PGA31 is a comfortable, durable headset microphone for active performance.
Specifications
System
Wireless Transmission Digital UHF
RF Frequency Band H57: 520-564 MHz
Number of RF Channels 1760
Included Transmitters 1 x Handheld
Diversity True Digital Diversity
Frequency Step Size 25 kHz
RF Channel Scanning Auto-Scan
Max Operating Range 328' / 100 m
Max Systems per Setup 32
Sample Rate/Resolution 24-Bit
Latency 3.2 ms
Dynamic Range 120 dBA (Typical)
Encryption None
Receiver
Form Factor Tabletop / Rackmount
Mounting Options Rackmount (with Included Hardware)
Rackmount Size 1 RU (1/2 Rack)
Antenna 2 x 1/4 Wave External, BNC (Rear-Mount)
Number of Audio Channels 1
Audio I/O 1 x XLR 3-Pin Male Balanced Mic/Line Output
1 x 1/4" TRS Female Balanced Output (Lockable)
Gain Range 0 to +21 dB (3 dB Steps)
Pad 30 dB
Audio Output Level -18 to +42 dB (Balanced, Unbalanced)
Phantom Power Protection On 1/4", XLR Outputs
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz +1/-2 dB (Dependant on Mic)
Network I/O 1 x RJ45 (10/100 Mb/s)
Network Protocols DHCP, Manual IP
Impedance 1/4" Output:
1.3 Kilohms (Balanced)
670 Ohms (Unbalanced)
XLR Output:
400 Ohms (Balanced)
150 Ohms (Balanced)
Adjacent Channel Isolation >70 dB
Spurious Rejection: >75 dB
Power Requirements AC/DC Power Adapter
AC/DC Power Adapter 15 VDC at 600 mA, Centre-Positive (Included)
AC Input Power 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Housing Steel
Operating Temperature 0 to 122°F / -17 to 50°C
Storage Temperature -20 to 165°F / -28 to 73°C
Dimensions 7.8 x 1.7 x 6" / 197 x 42 x 152 mm
Weight 1.8 lb / 816 g (without Antenna)
Transmitter
Form Factor Handheld
RF Output Power 1 / 10 mW
Audio I/O None
Pad None
Muting None
Audio Input Level 8.2 dBV
Auto-Level Control No
Gain Range 0 +21 dB
Signal Processing None
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz (Dependant on Mic)
Sync Method IR
Antenna Internal Single-Band Helical
Power Requirements Battery
Battery Type 2 x AA (Included)
1 x Shure SB 903 (Not Included)
Battery Charging Time 1.25 to 5.5 Hours
Approx. Battery Life 8 Hours (Lithium Shure SB903)
8 Hours (Alkaline)
USB/Lightning Connectivity None
Display & Indicators LCD (Battery Status, Channel, Group, Power)
Housing Aluminium
Dimensions 1.5 x 6.9" / 37.1 x 176 mm
Weight 5.2 oz / 147 g
Microphone
Form Factor Handheld Capsule
Colour Black
Sound Field Mono
Capsule Dynamic
Polar Pattern Supercardioid
Frequency Range 50 Hz to 16 kHz
Sensitivity -51 dBV/Pa
CMRR None
Diameter 2.01" / 51 mm
In The Box
  • Shure SLXD24/B58 Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 58A Capsule
  • Shure SLXD4 Digital Wireless Receiver
  • Shure SLXD2/B58 Digital Wireless Handheld Microphone Transmitter with Beta 58 Capsule
  • Wireless Microphone Clip
  • Rackmounting Kit
  • 1/4 Wave Antennas
  • Shure PS43US 15-VDC Power Supply for Shure Wireless Receivers
  • AA Batteries
Reviews
0.0 (no ratings yet)
Own or use this product?
Give it a quick rating:
Thanks for your rating!
Share your thoughts with other customers:
Write a review
Details
  • Product: Shure SLXD24/B58 Digital Wireless Handheld Microphone System with Beta 58A Capsule (H57: 520-564 MHz)