Shure SLXD24/SM58 Digital Wireless Handheld Microphone System with SM58 Capsule
Product #75958 | SKU SLXD24-SM58-L57 | Shure
This product is no longer available what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • For Performers and Presenters
  • SM58 Dynamic Cardioid Capsule
  • Handheld Transmitter
  • Digital Predictive Diversity Receiver
  • 1760 Auto-Scan Frequencies
Description
Wireless Workbench
Key Features:
Handheld Transmitter with Legendary SM58 Dynamic Cardioid Capsule
  • The transmitter's interchangeable capsule design allows you to choose the ideal capsule for your application. Shure offers a variety of optional dynamic and condenser mic capsules with varying pickup patterns—capsules include the Beta 58A, Beta 87A, and KSM8.
Transparent Digital Sound, Dependable Performance, and More Mics
Ready to Rackmount, Easy to Use
Optional Rechargeable Battery Management
Enhance the Reliability of Your System
A Variety of Mics and Transmitters Available
  • The miniature WL93 and subminiature MX150 mics are smaller, easy-to-conceal lavaliers.
  • The PGA31 is a comfortable, durable headset microphone for active performance.
Specifications
System
Wireless Transmission Digital UHF
RF Frequency Band L57: 650- 693 MHz
Number of RF Channels 1760
Included Transmitters 1 x Handheld
Diversity True Digital Diversity
RF Channel Scanning Auto-Scan
Max Operating Range 328' / 100 m
Max Systems per Setup 32
Sample Rate/Resolution 24-Bit
Latency 3.2 ms
Dynamic Range 120 dBA (Typical)
Encryption None
Receiver
Form Factor Tabletop / Rackmount
Mounting Options Rackmount (with Included Hardware)
Rackmount Size 1 RU (1/2 Rack)
Antenna 2 x 1/4 Wave External, BNC (Rear-Mount)
Number of Audio Channels 1
Audio I/O 1 x XLR 3-Pin Male Balanced Mic/Line Output
1 x 1/4" TRS Female Balanced Output (Lockable)
Gain Range 0 to +21 dB (3 dB Steps)
Pad 30 dB
Audio Output Level -18 to +42 dB (Balanced, Unbalanced)
Phantom Power Protection On 1/4", XLR Outputs
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz +1/-2 dB (Dependant on Mic)
Network I/O 1 x RJ45 (10/100 Mb/s)
Network Protocols DHCP, Manual IP
Impedance 1/4" Output:
1.3 Kilohms (Balanced)
670 Ohms (Unbalanced)
XLR Output:
400 Ohms (Balanced)
150 Ohms (Balanced)
Adjacent Channel Isolation >70 dB
Spurious Rejection: >75 dB
Power Requirements AC/DC Power Adapter
AC/DC Power Adapter 15 VDC at 600 mA, Centre-Positive (Included)
AC Input Power 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Housing Steel
Operating Temperature 0 to 122°F / -17 to 50°C
Storage Temperature -20 to 165°F / -28 to 73°C
Dimensions 7.8 x 1.7 x 6" / 197 x 42 x 152 mm
Weight 1.8 lb / 816 g (without Antenna)
Transmitter
Form Factor Handheld
RF Output Power 1 / 10 mW
Audio I/O None
Pad None
Muting None
Audio Input Level 8.2 dBV
Auto-Level Control No
Gain Range 0 +21 dB
Signal Processing None
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz (Dependant on Mic)
Sync Method IR
Antenna Internal Single-Band Helical
Power Requirements Battery
Battery Type 2 x AA (Included)
1 x Shure SB 903 (Not Included)
Battery Charging Time 1.25 to 5.5 Hours
Approx. Battery Life 8 Hours (Lithium Shure SB903)
8 Hours (Alkaline)
USB/Lightning Connectivity None
Display & Indicators LCD (Battery Status, Channel, Group, Power)
Housing Aluminium
Dimensions 1.5 x 6.9" / 37.1 x 176 mm
Weight 5.2 oz / 147 g
Microphone
Form Factor Handheld Capsule
Colour Black
Sound Field Mono
Capsule Dynamic
Polar Pattern Cardioid
Frequency Range 50 Hz to 15 kHz
Sensitivity -54.5 dBV/Pa
CMRR None
Diameter 1.97" / 50 mm