Canon CN-E 20-50mm T2.4 LF Cinema EOS Zoom Lens (PL Mount)
Product #95271 | SKU CN-E20-50 T2.4LFP | Canon
Contact us for an ETA what does this mean?
Not currently for sale
Contact us for more information
Features
  • Covers up to Full-Frame Sensor Size
  • T2.4 Constant Aperture, 11-Blade Iris
  • PL Mount with Cooke i/ Metadata
  • Canon EOS Cinema Colour-Matching
  • 114mm Front Diameter / 60cm Close Focus
Description
Canon
CN-E 20-50mm T2.4 LF Cinema EOS Zoom Lens (PL Mount)
Designed for use on large-format 35mm and Super35mm cameras, this premium high-end full-frame cinema zoom series offers a constant maximum T-stop value of 2.4 across the entire zoom range.
Key Features:
Cinematic look with 4K optical quality
Constant T2.4 and broad focal length coverage
Designed for full frame cinema cameras
Capture increased cinematic quality, wider field-of-view, and greater depth-of-field. This compact and lightweight lens is designed for use on full frame 35mm sensor cameras.
Modular lens mount system
*Additional cost via Canon Authorised Service Centres or Authorised Third Party Companies.
Advanced Lens Metadata Support
Robust design and useful handling features
Both the CN-E20-50MM T2.4 L F / FP and CN-E45- 135MM T2.4 L F / FP share the same design with consistent front diameter, gear positions and gear rotation angles. Focus, zoom, and iris dials feature industry standard gears and 0.8mm pitch to suit third party follow focus accessories. The lens features luminous (glow in the dark) metric and imperial markings for easy operation in low light. Built for longevity, the premium design and outstanding optics and components, offer quick and precise operation, with durability ideal for professional video productions.
Specifications
Focal Length 20 to 50mm